Code House

czysty i przejrzysty kod

sypialnia okno

Okna, często bywają niedocenianym elementem wystroju wnętrza. Część osób po prostu zostawia je puste lub ewentualnie zasłania roletami. Tymczasem okna mogą być ciekawym elementem całego pomieszczenia i stanowią ważny punkt aranżacji i wykończenia wnętrza. Okna, które nie zostały odpowiednio zaaranżowane odcinają się na tle pomieszczenia i stanowią wyraźnie nie pasujący do otoczenia element. Z tego względu planując aranżacje przestrzeni należy także dużą uwagę przywiązywać do okien.

Okno w centrum uwagi

W niektórych przypadkach okno, a właściwie widok za nim może stać się centralnym punktem całej aranżacji. Jeśli budynek jest usytuowany w miejscu o wspaniałych widokach warto to podkreślić właśnie czyniąc z okna centralny punkt pomieszczenia. W takim przypadku ważne jest, aby niczym nie zasłaniać okien. Mają one być tym, co narzuca się w pierwszej kolejności po wejściu do pomieszczenia. Choć aby być precyzyjnym należy zauważyć, że to nie okna, ale widok za nim powinien się narzucać wchodzący, okno powinno stanowić wręcz niewidzialną przestrzeń. Z tego względu w takich aranżacjach koniecznie należy zdecydować się na duże szyby, bez dzielących je elementów konstrukcyjnych. Aby nie przysłaniać okna i nie przykuwać uwagi do niego dobrze jest zrezygnować z rolet, zasłon i innych tego typu rozwiązań. Jak w takim razie zapewnić cień w pomieszczeniu, kiedy jest to potrzebne? Rozwiązaniem może być inteligentna folia na okna. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zmienić szybę w nieprzeźroczystą ścianę, dzięki czemu odpływ promieni słonecznych czy wzrok z zewnątrz napotykają przeszkodę. Działa to w ten sposób, że produkt jest podłączony do prądu. Folia zarządzana aplikacją mobilną jeśli jest włączona, czyli dostarczane jest do niej napięcie elektryczne – jest przeźroczysta, po wyłączeniu, czyli odcięciu prądu – staje się nieprzejrzysta. Folia Sonte doskonale sprawdzi się w aranżacjach, w których okno ma być niewidoczne, ale widok za nim powinien być centralnym punktem aranżacji.

Kącik czytelnika

Okno może być także zaaranżowane jako oddzielna strefa pomieszczenia. Przy oknie jest najwięcej światła, dlatego naturalnym jest urządzenie w tym miejscu biblioteczki i kącika czytelniczego. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, w zależności od fantazji aranżera. Jednym z pomysłów może być przeobrażenie parapetu w wygodne i miękkie siedzisko, pod siedziskiem można zamontować półkę, w której zostaną ułożone książki, ciekawą opcją jest także wybudowanie półki wokół okna, tak by stała się ona swoistą ramą dla framugi. W takim wydaniu okno i cała biblioteczka będą przykuwały wzrok. A osoba czytająca będzie miała zawsze pod ręką swoje lektury, jest to więc także funkcjonalne rozwiązanie.

To zaledwie dwa z wielu pomysłów wykorzystania okien w aranżacji wnętrz. Oczywiście w zależności od potrzeb właściwym pomysłem może być też zastosowanie bardziej klasycznych rozwiązań takich jak rolety, żaluzje, firanki, zasłony czy ciężkie story. Ważne, aby pamiętać, że aranżacja okien powinna być dostosowana od aranżacji całego pomieszczenia.

Post Author: admin