Code House

czysty i przejrzysty kod

Marvelowską serię filmów „Avengers” zapewne każdy zna. Pojedyncze postacie przedstawione w serii doczekały się także własnych filmów, które w większy lub mniejszy sposób przybliżają ich poprzednie losy, zanim stali się członkami sławnej grupy. Jednak Marvel to nie jedyne filmy o superbohaterach, a wcale nie mniejsza popularność uniwersum DC Comics również spowodowała powstanie odrębnych filmów lub nawet całych seriali o poszczególnych bohaterach. Dziś przyjrzymy się najważniejszym i najpopularniejszym. Oto kilka ekranizacji losów pojedynczych superbohaterów z uniwersum DC i Marvel Comics. 

Iron Man – pierwszy film rozpoczynający marvelowską serię

Na pytanie o to, jak zacząć oglądać całą franczyzę Marvel Cinematic Universe odpowiedź jest tylko jedna i jest nią Iron Man. To właśnie postać Toniego Starka trafiła jako pierwsza na listę filmów do realizacji w celu stworzenia jednego wspólnego uniwersum filmowego. Efekt? Boxoffice, który czterokrotnie przekroczył koszty produkcji. Film okazał się strzałem w dziesiątkę, a postać Iron Mana rozwijana jest dalej w każdym filmie z serii Avengers. Kim tak właściwie jest Tony Stark? Jest to postać bogatego przedsiębiorcy i filantropy, która zadebiutowała na łamach komiksu już w 1963 roku. W roku tym pojawił się także pierwszy komiks z serii „The Avengers”. Iron Man doczekał się aż 9 filmów ze swoim udziałem, jednak jako jeden z niewielu superbohaterów może cieszyć się aż trzema częściami filmu tylko o nim.  

Deadpool – komedia z antybohaterem w roli głównej

Deadpool to jedna z postaci nowych filmów Marvela, która póki co nie została jeszcze włączona do serii Avengers. Nie jest to też superbohater, którego znamy z innych produkcji. Tutaj do czynienia mamy z ogromną ilością humoru, a i sam bohater wcale nie stara się być wzorem dla innych superbohaterów. Postać poznaliśmy w 1991 roku, na łamach tytułu „The New Mutants”. Jak sama nazwa wskazuje, Deadpool może być kojarzony z grupą X-Men, jednak do tej pory w żadnym filmie z serii się nie pojawił. Miało tak się stać w ramach anulowanego filmu „X-Force”. Za to filmy traktujące tylko o opisywanym superbohaterze są dwa. Zdecydowanie produkcje te wyróżniły się specyficznym humorem, który nie jest nawet przeplatany z wydarzeniami, a stanowi ich główną charakterystykę. 

Harley Quinn w zestawie z Birds of Prey

Również i DC Comics może pochwalić się kilkoma bardziej lub mniej udanymi produkcjami. Tutaj tak samo jak w przypadku Marvela zaczęło się od przedstawienia pojedynczych postaci (choćby Batman i Superman), a dopiero w 2017 roku powstała Liga Sprawiedliwości opowiadająca o losach kilku superbohaterów. Do niedawna żadnej ekranizacji nie doczekała się jednak znana powszechnie towarzyszka Jokera, czyli Harley Quinn. To zmieniło się za sprawą wydanego w 2016 roku Legionu Samobójców, jednak dopiero początkiem 2020 roku pojawił się film poświęcony Harley Quinn niemal w całości. Chodzi tu oczywiście o „Birds of Prey” – tytuł opowiadający o znanej w uniwersum DC grupie superbohaterek. 

 

Oczywiście postaci, które doczekały się własnych produkcji filmowych, jest całe mnóstwo, a obecna moda na filmy o superbohaterach sprawia, że z pewnością będzie ich przybywać. 

Post Author: admin