Nie bez przyczyny można znaleźć ten materiał w większości centrów ogrodniczych- świadczy to o jego popularności, ale też o tym, że wprost idealnie nadaje się on do różnego rodzaju zadań, które wykonujemy w ogrodzie. Podczas realizacji większych projektów najlepszym rozwiązaniem jest zakup tego kruszywa bezpośrednio ze strony Leca® KERAMZYT. Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się jego wytwarzaniem. Można wówczas zamówić kruszywo z dostawą do domu w formie workowanej jak i sypkiej, zgromadzone w specjalnych big bagach i transportowane specjalnymi samochodami samowyładowczymi. Leca® KERAMZYT to możliwość zakupu keramzytu dedykowanego do zastosowania w ogrodnictwie o interesującej nas frakcji lub też w formie kruszywa impregnowanego.
Ratunek dla ogrodu, w którym dominuje ciężka gleba
Cechą charakterystyczną wielu ogrodów jest w Polsce jest występowanie gleby o dość ciężkiej i zbitej strukturze, która charakteryzuje się niską klasą i jakością. Czasem przypomina ona wręcz glinę, która nie przepuszcza wody i powoduje jej zastoje. Z drugiej strony podczas suszy zamienia się w skorupę, którą trudno z powrotem nawodnić. Jak łatwo jest sobie wyobrazić- taka gleba jest raczej miejscem trudnym pod uprawę roślin. Podczas procesu zmiany jej struktury i przygotowania gruntu pod uprawy można wykorzystać właśnie keramzyt, gdyż doskonale sprawdza się on w praktyce. Ma on głównie dwa zastosowania:
- Tam, gdzie mamy problem z zastoinami wody zaleca się wykonanie warstwy drenującej, która zostanie zaplanowana na odpowiedniej głębokości. Taka warstwa wysypanego w podłożu keramzytu powinna mieć docelowo kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów. Keramzyt jest kruszywem, które przyjmuje wodę w swoją strukturę, a potem stopniowo ją oddaje. Nie niszczeje pod jej wpływem, a dodatkowo nie wchodzi w interakcję z grzybami czy innymi patogenami. Wykonane z jego wykorzystaniem odwodnienia skutecznie likwidują problem zastoin wody w ogrodzie.
- Keramzyt doskonale sprawdza się do uzdatniania gruntów i takie też jest jedno z jego zastosowań. Dosypany do podłoża mocno rozluźnia ich strukturę i sprawia, że są lżejsze i lepiej napowietrzone. Tym samym, z wykorzystaniem tego kruszywa można stworzyć bardziej optymalne warunki pod uprawę roślin bardziej wymagających, takich, które nie tolerują zastoin wody w korzeniach i które potrzebują tlenu po to, aby w korzeniach nie zaczęły zachodzić procesy gnilne. Podczas przygotowywania mieszanek glebowych z wykorzystaniem keramzytu najlepiej jest połączyć go z ziemią kompostową, perlitem czy korą, co pozwoli uczynić glebę znacznie bardziej żyzną i odżywczą dla roślin.
Zapraszamy https://leca.pl/!